Actions

Instalacja - LimeSurvey CE

From LimeSurvey Manual

Revision as of 08:16, 27 December 2023 by Maren.fritz (talk | contribs)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Uwaga: niniejsza instrukcja instalacji dotyczy wersji 2.0 lub nowszej. Starsze instrukcje dla wersji 1.92 można znaleźć tutaj, a instrukcje aktualizacji można znaleźć tutaj.

Ogólne

Projekt LimeSurvey zapewnia dwa sposoby instalacji LimeSurvey:

  • Na serwerze internetowym:
    W takim przypadku postępuj zgodnie z instrukcjami na tej stronie, zaczynając od kroku 1.
  • Na lokalnym komputerze z systemem Windows:
    Zazwyczaj chcesz zainstalować LimeSurvey na swoim lokalnym komputerze tylko wtedy, gdy chcesz tworzyć ankiety lokalnie (głównie ze względu na szybkość lub ze względów programistycznych/testowych) i przesyłać je później do działającej instalacji LimeSurvey na serwerze internetowym. W tym celu przygotowaliśmy specjalny pakiet LimeSurvey, w skład którego wchodzi serwer WWW, baza danych, aplikacja LimeSurvey oraz instrukcja jego instalacji.

Upewnij się, że możesz używać LimeSurvey na swojej stronie internetowej

Sprawdź ustawienia swojego serwera pod kątem następujących wymagań::

Template:Uwaga

Minimalny zestaw wymagań dla LimeSurvey 6.x:

  • Minimum 250 MB miejsca na dysku.
  • MariaDB 10.3.38 lub nowsza OR' MySQL 8 lub nowsza wersja 'LUB Microsoft SQL Server 2008 lub nowszy LUB Postgres 12 lub nowszy.
  • Wymagania dotyczące wersji PHP:
    • LS 6.x z PHP 7.4.x do 8.x! N!** LS 5.x z PHP 7.2.5 na 8.0.x
    • LS 3.x z PHP 5.5.9 na 7.4.x
  • php.ini Ustawienie `short_open_tag` powinno być ustawione na `ON`
  • Należy włączyć następujące moduły/biblioteki PHP:
  • ** hash
      • sesja
      • openssl lub mcrypt
      • informacja o pliku
      • SimpleXML
      • itp…
Uwaga: Jeśli łączysz się z systemu Linux do bazy danych MSSQL na serwerze Windows przy użyciu sterownika PDO dblib, wówczas podstawowy FreeTDS musi być poprawnie skonfigurowany. Więcej informacji znajdziesz na stronie Rozwiązywanie problemów.

Opcjonalne rozszerzenia PHP:

  • Zainstalowana GD-Library z obsługą FreeType jest potrzebna do captcha, ładnych wykresów w statystykach lub do przesyłania obrazów poprzez edytor HTML - zobacz [https:/ /php.net/manual/image.setup.php Dokumentacja rozszerzenia biblioteki PHP GD]
  • „IMAP” (całkiem standardowy) jest potrzebny do [[systemu śledzenia odrzuceń e-maili|systemu śledzenia odrzuceń e-maili] ] - zobacz Dokumentacja rozszerzenia PHP IMAP
  • Do importowania uczestników ankiety za pomocą LDAP potrzebny jest zainstalowany LDAP - zobacz [https:/ /php.net/manual/en/book.ldap.php Dokumentacja PHP LDAP]
  • „Zip” (dość standardowy) jest potrzebny do przesyłania szablonów, importowania zarchiwizowanych zasobów .zip i eksportowania do Excela - zobacz Dokumentacja rozszerzenia PHP Zip
  • „Zlib” (całkiem standardowy) jest potrzebny do ComfortUpdate - zobacz [https ://php.net/manual/zlib.setup.php Dokumentacja rozszerzenia PHP Zlib]

W ogromnej większości przypadków Twój dostawca hostingu jest w stanie zapewnić Ci takie ustawienia.

Jeśli chcesz uruchomić serwer IIS firmy Microsoft, pomocne może być również zapoznanie się z Instalacja na XP z IIS.

Kompatybilność z przeglądarkami

'Dla strony biorącej udział w ankiecie, obecnie obsługujemy IE11 (z wyłączeniem trybu intranetu) i wszystkie nowsze, porównywalne przeglądarki, takie jak Edge, FF, Chrome, Opera itp. z aktywowany JavaScript.

„W części administracyjnej” obecnie obsługujemy Edge i wszystkie nowsze, porównywalne przeglądarki, takie jak FF, Chrome, Opera itp. z aktywowanym JavaScriptem. Nie wspieramy już żadnych wersji przeglądarki Internet Explorer w części administracyjnej.

Rozmiary ekranu

Obsługujemy dowolny rozsądny rozmiar ekranu do ankiet (360px x 640px i więcej). Minimalna obsługiwana rozdzielczość ekranu dla strony administracyjnej LimeSurvey to 1280px x 1024px.

Hosting dla LimeSurvey

LimeSurvey powinien współpracować z większością firm hostingowych udostępniających PHP i MySQL. Jeśli chcesz mieć gotową wersję LimeSurvey, możesz spróbować LimeSurvey Cloud, w przeciwnym razie sprawdź naszą lista firm hostingowych kompatybilnych z LimeSurvey.

Pobierz pakiet LimeSurvey

Pobierz najnowszy stabilny pakiet zip LimeSurvey (dla Twojej wygody dostępne są również pakiety gzip, bz2 i 7zip) i zapisz go na dysku lokalnym.

Rozpakuj pakiet LimeSurvey

Rozpakuj uprzednio zapisane archiwum. Upewnij się, że rozpakowane archiwum zachowało oryginalną struktura katalogów i plików (ustawienie domyślne większości archiwizatorów).

Zbierz informacje o swoim serwerze

Potrzebujesz poniższych informacji aby poprawnie zainstalować skrypt LimeSurvey na swoim serwerze.

  • Adres URL swojej strony, na której ma działać LimeSurvey (np.: 'http://www.twoja.strona.pl/limesurvey');
  • Adres dostępu do serwera obsługującego bazę danych (np: 'localhost' lub 'mysql.twój-provider.pl');
    • Jeśli baza danych wymaga dostępu na niestandardowym porcie, dowiedz sę jaki to port;
  • Nazwę użytkownika oraz jego hasło dostępu do serwera bazy danych'

Prześlij pliki na swój serwer internetowy

Wyedytuj plik config.php znajdujący się w katalogu do którego zostało rozpakowane LimeSurvey wykorzystując dowolny edytor tekstowy (np.: Notatnik). Wprowadź do niego następujące dane:

Ustaw uprawnienia do katalogu

Aby skrypt działał poprawnie potrzebuje określonego dostępu do niektórych katalogów - dotyczy to zwłaszcza systemów Linux/*nix.

  • Katalog '/limesurvey/tmp" (oraz wszystkie jego podkatalogi i pliki) są używane podczas importowania i wysyłania i powinny być ustawione na „Odczyt i zapis” dla Twojego serwera WWW.
  • Katalog „””/limesurvey/upload/””” (wraz ze wszystkimi jego podkatalogami i plikami) musi ustaw także opcję „Odczyt i zapis” na swoim serwerze internetowym, aby umożliwić przesyłanie plików graficznych i multimedialnych.
  • Katalog „””/limesurvey/application/config/””” również wymaga funkcji „Odczyt i zapis” uprawnienia dla twojego serwera WWW.
  • Pozostałe katalogi można ustawić na Tylko do odczytu. W systemie Linux/Unix możesz chcieć ustawić uprawnienia do każdego pliku w katalogu /limesurvey/admin na „Tylko do odczytu”.
  Jeśli używasz Linuksa, ustawienie uprawnień zależy od konfiguracji Twojego serwera WWW. Na przykład, jeśli używasz Apache HTTPD w CentOS, wpisz „chmod -R 755”.<directory> ; chown -R Apache<directory> „” . Dzięki temu każdy będzie mógł czytać, a Twój serwer WWW będzie miał uprawnienia do zapisu. Sprawdź poniższy link, aby uzyskać więcej informacji na temat uprawnień w systemie Linux.


Utwórz użytkownika bazy danych

LimeSurvey utworzy bazę danych i znajdujące się w niej tabele. Aby móc to zrobić, będzie potrzebna nazwa użytkownika i hasło użytkownika bazy danych. Generalnie zalecamy utworzenie użytkownika bazy danych z następującymi uprawnieniami:

- MySQL: WYBIERZ, UTWÓRZ, WSTAW, AKTUALIZUJ, USUŃ, ZMIEŃ, UPUŚĆ, INDEKS

- PostgreSQL: WYBIERZ, WSTAW, AKTUALIZUJ, USUŃ, OBRÓĆ, WYZWALAJ

- Microsoft SQL Server: Nieznane - jeśli możesz znaleźć te informacje, uzupełnij je.

Uruchom skrypt instalacyjny

Przejdź do "example.org/limesurvey/admin". Jeżeli wszystko skonfigurowałeś poprawnie, instalator LimeSurvey powinien się uruchomić - wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami. Zostaniesz zapytany, czy chcesz utworzyć bazę danych i/lub utworzyć tabele w bazie danych. Następnie LimeSurvey utworzy potrzebne tabele w bazie danych.

Połącz się ze skryptem administracyjnym po raz pierwszy

Wejdź pod adres "http://twoja.domena.com/limesurvey/admin/admin.php" i zaloguj się używając loginu i hasła, jakie zdefiniowałeś uprzednio w pliku "config.php" (domyślnie login "admin" i hasło "password").

Jeśli nie zmieniłeś domyślnych danych w trakcie instalacji zrób to teraz, aby nikt niepowołany nie mógł zalogować się do panelu administracyjnego.

Użytkownik: admin
Hasło: hasło

Po zalogowaniu zostaniesz poproszony o zmianę domyślnego hasła. Miłej zabawy!

Dalsza konfiguracja

Buforowanie

LimeSurvey domyślnie korzysta z pamięci podręcznej plików Yii, ale można ją skonfigurować tak, aby korzystała z innych silników pamięci podręcznej. Możliwe inne pamięci podręczne to:

  • Memcached
  • Redis
  • WinCache
  • XCache

Pełny opis można znaleźć w Yii.

Od wersji LimeSurvey 4.0.0 istnieje także możliwość buforowania obliczeń w ExpressionScript. Może to zapewnić znaczne przyspieszenie w zależności od złożoności badania. Aby włączyć emcache, dodaj to do swojego pliku config.php (tablica komponentów):

'emcache' => array('class' => 'CFileCache'),

Podobnie jak w przypadku głównej pamięci podręcznej Yii, można używać innych systemów pamięci podręcznej.

Template:Uwaga

Co jeśli mam problemy...

Podobnie jak wszystkie programy komputerowe, w większości przypadków wszystko będzie działać zgodnie z instrukcjami, ale czasami po prostu nie będzie. Istnieje zbyt wiele możliwych powodów, dla których sprawy nie przebiegają zgodnie z planem, aby je tutaj opisać. Jeśli masz problemy, najpierw zapoznaj się z Często zadawane pytania dotyczące instalacji. Jeśli nie znajdziesz tam odpowiedzi, opublikuj swój problem i wszelkie komunikaty o błędach na forach LimeSurvey, otwórz -us support Ticket (tylko dla klientów korzystających z LimeSurvey Cloud) lub dołącz do naszego kanału Discord.