Actions

System śledzenia odrzuceń wiadomości e-mail

From LimeSurvey Manual

This page is a translated version of the page Email bounce tracking system and the translation is 100% complete.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎Nederlands • ‎Tiếng Việt • ‎dansk • ‎español • ‎français • ‎italiano • ‎magyar • ‎polski • ‎română • ‎slovenščina • ‎български • ‎русский • ‎日本語


Wprowadzenie

System śledzenia odrzuceń wiadomości e-mail umożliwia wyśledzenie i oznaczenie wiadomości, które nie dotarły do odbiorców (uczestników ankiety). System opiera się na „raporcie o niepowodzeniu powiadomienia o dostarczeniu wiadomości e-mail”. Dlatego potrzebuje adresu e-mail, na który można wysyłać wiadomości e-mail, aby śledzić zwroty. Oprócz adresu konta wymagane są również dane uwierzytelniające konta oraz szczegóły połączenia.

Większość dostawców poczty e-mail i hostingu oferuje protokół SMTP do wysyłania e-maili. Jedyne, czego możesz się dowiedzieć, to szczegóły SMTP, które umożliwiają użycie tego adresu e-mail jako adresu zwrotnego.


Wymagania

Moduł php5-imap musi być zainstalowany na Twoim serwerze. Możesz sprawdzić, czy tak jest, patrząc na przycisk „Pokaż informacje PHP” znajdujący się na stronie ustawienia globalne Twojej instalacji LimeSurvey, w sekcji Overview zakładka:


Show php info general settings.png


Następnie poszukaj sekcji imap (użyj Ctrl+F, aby szybko wyszukać). Jeśli wyświetli się sekcja imap, możesz zaczynać:


Phpinfo imap.png


Jeśli nie masz zainstalowanego php5-imap i masz dostęp do serwera jako root, możesz go zainstalować, postępując zgodnie z procedurą specyficzną dla twojej dystrybucji. Na przykład sprawdź ten link, jeśli używasz Debiana. Pamiętaj tylko, aby zrestartować serwer WWW po jego zainstalowaniu (np. uruchom „apache/usr/sbin/apache2ctl restart” w terminalu).


Jak to działa

Podstawową ideą przyświecającą rozwojowi systemu było ograniczenie pracy ręcznej i ograniczenie ewentualnych błędów ludzkich, które mogłyby wyniknąć przy ręcznej edycji każdego pola.

Podstawową ideą tego systemu jest to, że podczas wysyłania wiadomości e-mail system śledzenia odrzuceń wiadomości e-mail automatycznie dodaje identyfikator ankiety i identyfikator tokena do nagłówka wiadomości e-mail bez powiadamiania administratora.


Header.png


Te nagłówki (znane również jako nagłówki niestandardowe) są dodawane do każdej wiadomości e-mail z zaproszeniem wysyłanej za pośrednictwem LimeSurvey do uczestników ankiety.

Po odesłaniu wiadomości e-mail otrzymany zostanie oryginalny nagłówek wraz z nagłówkiem powiadomienia o dostarczeniu. Następnie system sprawdza dostępność nowych e-maili i analizuje te, które mają niestandardowe nagłówki. Zmienia kolor czcionki błędnych adresów e-mail z tabeli uczestników ankiety na czerwony.


Konfiguracja systemu

System może pracować globalnie (dla wszystkich ankiet) lub lokalnie (tylko dla konkretnej ankiety), dzięki czemu możliwe jest odpowiednie zapisanie ustawień. Globalne ustawienia odbijania można zapisać w „Ustawieniach globalnych” -> „Ustawienia odbijania”. Wyświetlą się następujące opcje:


Limesurvey index php admin globalsettings bouncesettings.png


  • Domyślny adres e-mail dotyczący odesłania witryny: To jest adres e-mail, na który będą wysyłane odesłane wiadomości e-mail. Aby przyspieszyć przetwarzanie odesłanych wiadomości e-mail, zalecamy użycie adresu e-mail używanego wyłącznie w systemie śledzenia odesłań wiadomości e-mail LimeSurvey.
  • Typ serwera: Jeśli ustawione na „Wyłączone”, nie będą dostępne żadne funkcje przetwarzania zwrotów. Wybierz opcję „POP” lub „IMAP”, aby skorzystać z systemu śledzenia odrzuceń wiadomości e-mail LimeSurvey.
  • Nazwa i port serwera: Nazwa serwera i (w razie potrzeby) port oddzielone dwukropkiem. Numer portu nie jest zwykle potrzebny, chyba że host poczty e-mail używa niestandardowego portu.
Jeśli Twoja nazwa hosta to „smtp.server.net”, a port to 143, wpisz „smtp.server.net:143” jako nazwę hosta. Ze względów bezpieczeństwa obecnie zezwalamy tylko na następujące numery portów: 110, 143, 587, 993 i 995.


  • Nazwa użytkownika: Nazwa użytkownika konta POP/IMAP.
  • Hasło: Hasło do konta POP/IMAP.
  • Typ szyfrowania : Jeżeli używane jest szyfrowanie, proszę ustawić tutaj właściwe (SSL lub TLS).
Jeśli chcesz zastosować ustawienia odrzuceń tylko do pojedynczej ankiety, wejdź do żądanej ankiety -> przejdź do menu ankiety i kliknij zakładkę Uczestnicy ankiety -> sprawdź główny pasek narzędzi strony i kliknij Zaproszenia i przypomnienia opcja -> kliknij „Ustawienia odbijania”. Załaduje się następująca strona:


Limesurvey admin tokens bouncesettings.png


Dodatkowa opcja jest reprezentowana przez „Użyte ustawienia odbijania”. Tutaj możesz wybrać, czy chcesz używać:

  • bez ustawień odbijania;
  • lokalnych ustawień odbijania. W przypadku odbioru będziesz musiał wypełnić pozostałe pola lokalnych ustawień odbijania;
  • globalne ustawienia odbijania. W takim przypadku zostaną użyte ustawienia odbijania Twojej instalacji LimeSurvey.
Help.png Uwaga: LimeSurvey zainicjuje połączenie SMTP z adresu IP Twojej instalacji LimeSurvey. Wystarczy pingować adres URL instalacji LimeSurvey, aby dowiedzieć się, która to instalacja. Jeśli masz zablokowany serwer SMTP, będziesz musiał dodać ten adres IP jako wyjątek do konfiguracji/zapory SMTP.


Korzystanie z serwera poczty e-mail LimeSurvey Cloud

Jeśli korzystasz z serwera poczty e-mail LimeSurvey Cloud, wszystkie Twoje wiadomości e-mail będą miały adres nadawcy „noreply@limesurvey.org”. Jednakże te e-maile będą miały nagłówek „Odpowiedz na” zawierający Twój adres e-mail. Jeśli więc ktoś spróbuje odpowiedzieć, może napisać bezpośrednio do Ciebie.

Odbicia są przetwarzane automatycznie, jeśli korzystasz z serwera LimeSurvey Cloud. Nie musisz niczego konfigurować ani w ogóle rozpoczynać przetwarzania zwrotów, po prostu pozostaw ustawienia domyślne niezmienione. Wszystko dzieje się w tle w magiczny sposób. Pamiętaj, że przetworzenie odesłanej wiadomości e-mail i oznaczenie powiązanego wpisu może zająć 10-15 minut.

Important.png  Proszę nie wykorzystywać LimeSurvey Cloud do spamowania, w przeciwnym razie będziemy musieli zablokować Twoje konto. Upewnij się, że masz zgodę osób, do których chcesz wysłać zaproszenia.


Rozpoczynanie przetwarzania zwrotów

Przed rozpoczęciem przetwarzania zwrotów nie zapomnij najpierw wysłać e-maili z zaproszeniami do uczestników ankiety.

W wersji 3.0+, po skonfigurowaniu systemu śledzenia odrzuceń wiadomości e-mail, możesz rozpocząć „przetwarzanie odrzuceń” wchodząc na stronę główną ankiety -> kliknij zakładkę „Uczestnicy ankiety” w ankiecie menu -> kliknij „Zaproszenia i przypomnienia” (znajdujące się na pasku narzędzi) -> „Rozpocznij przetwarzanie zwrotów”.


Survey Startbounceprocessing.png


Po wybraniu tej opcji w trakcie procesu wyświetlony zostanie wskaźnik postępu, a następnie podsumowanie statusu przetwarzania końcowego.

Wysłane zaproszenia e-mailowe zaczną być sprawdzane. Wyniki skanowania zostaną pokazane w Tabela uczestników ankiety (być może konieczne będzie ręczne odświeżenie strony w celu ich aktualizacji). Adresy e-mail wszystkich wpisów, których zaproszenia zostały odrzucone, zostaną oznaczone czerwoną czcionką. Ponadto ich „status wiadomości e-mail” został zmieniony z „OK” na „odesłany”.


Red bounced email addresses.png

Rozpoczęcie przetwarzania zwrotów w wersji 2.5

W wersji 2.50+, po skonfigurowaniu systemu przetwarzania odrzuceń, możesz rozpocząć przetwarzanie odrzuceń. ze strony głównej ankiety: Zaproszenia i przypomnienia -> Rozpocznij przetwarzanie zwrotów.


WikiBounceProcessing2.5.png


Po wybraniu tej opcji w trakcie procesu wyświetlony zostanie wskaźnik postępu, a następnie podsumowanie statusu przetwarzania końcowego.

Wysłane zaproszenia e-mailowe zaczną być sprawdzane. Wyniki skanowania zostaną pokazane w Tabela uczestników ankiety (być może konieczne będzie ręczne odświeżenie strony, aby je zaktualizować). Adresy e-mail wszystkich wpisów, których zaproszenia zostały odrzucone, zostaną oznaczone czerwoną czcionką. Ponadto ich „status wiadomości e-mail” został zmieniony z „OK” na „odesłany”.

Important.png  Attention : Niektóre wersje v2.50+ nie wyświetlają poprawnie tego wyboru menu, a problem został rozwiązany w kompilacji 160714 wydanej 14 lipca 2016 r.Przykład

Aby lepiej zrozumieć, jak działa system śledzenia odrzuceń wiadomości e-mail LimeSurvey, sprawdź poniższy przykład:

Poniższy przykład jest oparty na LimeSurvey 2.06+. Większość kroków i zrzutów ekranu pokrywa się z krokami, które należy wykonać w LimeSurvey 3.0 lub nowszym, aby móc korzystać z systemu śledzenia odrzuceń wiadomości e-mail.


1. Przedstaw swoich respondentów w tabeli uczestników ankiety. Upewnij się, że każdy z nich ma przypisany token i adres e-mail.


2. Wybierz respondentów, do których chcesz wysłać zaproszenie do ankiety:


Send survey invitations - example.png


Kliknij przycisk „Wybrani uczestnicy...” i wybierz opcję „wyślij zaproszenia e-mailem”.


3. Poczekaj chwilę, aby upewnić się, że e-maile zostały wysłane do respondentów ankiety.


4. Teraz możesz skorzystać z systemu śledzenia odrzuceń e-maili LimeSurvey. Kliknij „Zaproszenia i przypomnienia” i wypełnij pola ustawień wiadomości zwrotnej, podając dane połączenia i konta osobistego konta e-mail:


Bounce email settings local survey - example.png


Możesz także pozostawić pola puste. Przetwarzanie zwrotów będzie nadal działać, z tą tylko różnicą, że nie otrzymasz żadnych wiadomości e-mail związanych z przetwarzaniem zwrotów. Jednakże status e-mail wpisów z tabeli uczestnicy ankiety zostanie zaktualizowany.

„Jak możesz zauważyć poniżej, korzystamy z systemu śledzenia odrzuceń wiadomości e-mail za pomocą bezpłatnego konta Gmail. Aby dowiedzieć się więcej o ustawieniach połączenia związanych z Gmailem, skorzystaj z następującego link. Nie zapomnij także włączyć protokołu IMAP/POP w ustawieniach swojego konta Gmail.


Complete local survey bounce settings - example.png


Important.png  Gmail może potraktować połączenie z Twoim kontem LimeSurvey jako niepewne. Aby LimeSurvey mogła połączyć się z Twoim kontem Gmail, będziesz musiał zezwolić mniej bezpiecznym aplikacjom na korzystanie z Twojego konta.


Wypełnij pola. Wybierz żądane ustawienia serwera i szyfrowania. Po zakończeniu kliknij przycisk „Zapisz” znajdujący się w prawej górnej części ekranu.


5. Teraz możesz kliknąć przycisk „rozpocznij przetwarzanie zwrotów”:


Start bounce processing - example.png


System śledzenia odrzuceń wiadomości e-mail zacznie szukać identyfikatora ankiety, identyfikatora tokena i powiadomienia o dostarczeniu, które są dołączone do nagłówka każdej odesłanej wiadomości e-mail. Jeśli takie niestandardowe nagłówki istnieją, system zmieni kolor czcionki błędnych adresów e-mail z tabeli uczestników ankiety na czerwony. Ponadto status e-maila odpowiednich wpisów zostanie zmieniony z „OK” na „odesłany”.


Results bounce processing - example.png


Template:Uwaga