Actions

Limity ankiet

From LimeSurvey Manual

Revision as of 09:32, 26 September 2023 by Maren.fritz (talk | contribs) (Created page with "{{Box|Pamiętaj, że tylko niektóre typy pytań akceptują limity. Kliknij tutaj, aby ponownie wyświetlić listę obsługiwanych t...")


Wprowadzenie

Limit służy do ustalenia limitu odpowiedzi od określonych grup osób w aktywnej ankiecie. Niektóre typowe atrybuty używane przy definiowaniu limitów to płeć, wiek, rasa, prowincja/stan itp. Aby uzyskać dostęp do panelu limitów ankiety, z „Ustawień” „Menu ankiety” wybierz ankietę „Liczby” zakładka.



  Attention : Prawidłowe ustawienie limitów możesz sprawdzić tylko wtedy, gdy ankieta jest aktywowana. Jeśli więc ustawisz limit z limitem „0”, a ankieta nie zostanie aktywowana, nie będziesz mógł sprawdzić, czy działa, czy nie.


Jak działają limity?

Aby zrozumieć, jak działa system kwot LimeSurvey, pomyśl o ankiecie zawierającej pytanie „Tak lub Nie” i pytanie Array, każde z nich należące do dwóch różnych grup pytań. Ustawiłeś limit dla tej ankiety, który zawiera ograniczenie do 20 użytkowników, którzy odpowiedzieli „Tak” na to pytanie. Limit będzie sprawdzany za każdym razem, gdy ktoś odpowie „Tak” na to pytanie.

W zależności od formatu Twojej ankiety (w jaki sposób pytania są wyświetlane uczestnikom), „sprawdzenie” ma miejsce albo po przesłaniu:

  • odpowiedzi na całą ankietę na raz: Jeżeli format ankiety to wszystko w jednym, pytania (niezależnie od grupy pytań, do której należą) zostaną wyświetlone na tej samej stronie. Dlatego użytkownik musi kliknąć przycisk przesyłania, aby uruchomić sprawdzanie limitu;
  • odpowiedzi na grupę pytań: Jeżeli ankieta ma format grupa po grupie, wówczas limit zostaje aktywowany w momencie, gdy uczestnik ankiety odpowiedział na wszystkie pytania należące do grupy pytań, na którą odpowiedź ta zawiera kontrolę systemu kwotowego. Dlatego też limit może zostać uruchomiony przed zakończeniem ankiety, jeśli np. grupa pytań znajduje się na początku ankiety.
  • odpowiedź na pytanie: Jeżeli ankieta ma formę pytanie po pytaniu, każde pytanie będzie wyświetlane osobno, każdemu z nich przydzielona jest strona. W takim przypadku, jeśli wybierzesz odpowiedź, do której zostanie zastosowany limit, system limitów zostanie uruchomiony automatycznie po kliknięciu przycisku „Dalej/Prześlij”.

Template:Uwaga

Jeżeli zostanie wybrana opcja „Nie”, system kwotowy nie zostanie uruchomiony. Dlatego też ankieta nie będzie ograniczać możliwości udzielenia odpowiedzi na pozostałe pytania, chyba że określono inaczej.

Aby ustawić limit liczby odpowiedzi „Nie” należy dodać dodatkowy limit, ograniczający liczbę uczestników, którzy wybiorą odpowiedź „Nie”.

Uwaga: Jeśli chcesz, aby uczestnicy odpowiadali na określone pytania ankiety zgodnie z poprzednią odpowiedzią, użyj LimeSurvey ExpressionScript.


Używanie większej liczby odpowiedzi i limitów

Przykład: Chcesz przeprowadzić ankietę i ograniczyć ją do 25 mężczyzn i 30 kobiet. W takim przypadku konieczne będzie zastosowanie dwóch limitów kwotowych: jednego dla mężczyzn i jednego dla kobiet. Dzięki temu ankietę będzie mogło wypełnić maksymalnie 25 mężczyzn i maksymalnie 30 kobiet.

Załóżmy teraz, że chcesz uzyskać 50 odpowiedzi od mężczyzn i 50 odpowiedzi od kobiet. Należy pamiętać, że każdą odpowiedź uruchamiającą limit należy wprowadzić w osobnym polu limitu. Dodanie dwóch odpowiedzi w tej samej ramce spowoduje zebranie 50 odpowiedzi, niezależnie od rozkładu płci respondentów (np. rozkład może wynosić 40 mężczyzn i 10 kobiet lub 20 mężczyzn i 30 kobiet itd.). Kontynuuj czytanie tej strony wiki i zapoznaj się z podsekcją przykłady, aby zapoznać się z wykorzystaniem systemu kwot.


Aktywacja systemu kwot, gdy tabela odpowiedzi na ankietę nie jest pusta

Należy pamiętać, że system kwot nie musi być koniecznie dodany przed aktywacją ankiety. Jeśli zdecydujesz się na aktywację systemu kwotowego w późniejszym terminie, zacznie on sprawdzać tabelę odpowiedzi w ankiecie i szukać wpisów oznaczonych jako „kompletne”. Następnie sprawdza, czy warunek przydziału został spełniony, czy nie. Jeżeli warunek ten zostanie spełniony, kolejne otrzymane odpowiedzi/wpisy w ankiecie zostaną oznaczone jako „niekompletne”.

Przykładowo, jeśli wcześniej zebrałeś 1000 odpowiedzi od kobiet i po kilku tygodniach wprowadziłeś limit 800 dla kobiet, kolejne odpowiedzi, które otrzymasz od kobiet, będą oznaczone jako „niekompletne”. Pozostałe 200 odpowiedzi pojawi się w tabeli odpowiedzi na ankietę jako „kompletne”, ponieważ limit został zastosowany po zebraniu odpowiedzi.



System kwotowy nie przechowuje odpowiedzi i nie rejestruje liczby przesłanych odpowiedzi w ankietach! Pomyśl o tym jak o filtrze stosowanym w tabeli odpowiedzi na ankietę. Zasadniczo sprawdza kolumnę „ukończone” i te kolumny pytań, które zawierają odpowiedzi, do których zastosowano jeden lub więcej limitów.

Obsługiwane typy pytań

System kwotowy można obecnie zastosować wyłącznie do następujących typów pytań:

  • Płeć
  • Wielokrotny wybór
  • Tablica - 5-punktowy wybór
  • Tablica - 10-punktowy wybór
  • Zmiana języka
  • Tak/Nie
  • Lista (Radio)
  • Lista (Lista rozwijana)
  • Lista z komentarzami
  • Równanie

Panel limitów ankiet

Po kliknięciu zakładki „Limity ankiet” w menu ankiety wyświetli się następująca strona:



Aby zobaczyć pełny zestaw opcji tego panelu, dodaj jeden limit ankiety. Następnie strona limitu ankiet będzie wyglądać następująco:



Dostępne są następujące opcje:

  • Dodaj nowy limit: Znajduje się w prawej dolnej części tabeli limitów ankiety i pozwala użytkownikom dodawać nowe limity . Po wyświetleniu limitów w tabeli możesz rozpocząć ich wdrażanie w odniesieniu do określonych pytań/odpowiedzi na pytania podrzędne.
  • Dodaj odpowiedź: Przed dodaniem odpowiedzi musisz dodać limit, w którym będą przechowywane odpowiedzi. Limit zostanie zastosowany tylko do odpowiedzi wyświetlonych w polu limitu.
  • Edytuj limit: Kliknij zielony ołówek znajdujący się pod kolumną „Akcja” w tabeli limitów ankiet, aby edytować pola limitu
  • Usuń limit: Kliknij czerwony przycisk kosza znajdujący się pod kolumną „Akcja” w tabeli limitów ankiety, aby usunąć odpowiedni wpis limitu;
  • Weryfikacja limitu: Kliknij ostatni przycisk znajdujący się pod kolumną „Akcja” w tabeli limitów ankiety, aby szybko sprawdzić komunikat dotyczący limitu wyświetlany respondentom , adres URL (i/lub jego krótki opis), pod który zostaną przekierowani.
  • Szybki raport CSV: Eksportuje podsumowanie limitów w postaci tabeli CSV rozdzielanej przecinkami.
  • Wybrane kwoty...: Działa jak agregator. Wybierz wiele limitów i użyj tego przycisku, aby zastosować jedną z opisanych poniżej akcji do wybranej grupy limitów.
    • Aktywuj: Użyj tego przycisku, aby aktywować limit. Aktywne mają nazwę, akcję i adres URL zapisane białą czcionką na zielonym tle.
    • Dezaktywuj: Użyj tego przycisku, aby dezaktywować limit. W przypadku dezaktywowanych nazwa przydziału, akcja i adres URL są zapisane czarną czcionką na szarym tle.
    • Zmień teksty: Użyj tego przycisku, aby szybko zmienić wiadomość dotyczącą limitu, adres URL i opis adresu URL grupy limitów. Możesz użyć tej funkcji, aby przekierować respondentów do określonego linku po spełnieniu różnych warunków przydziału.
    • Usuń: Jeśli chcesz usunąć grupę kwot kilkoma kliknięciami, zaznacz te, które chcesz usunąć, kliknij przycisk wybranych kwot i wybierz opcję Usuń .


Dodaj nowy limit

Aby uzyskać w pełni działający limit, musisz najpierw „dodać limit”, a następnie „dodać odpowiedzi” do tego limitu.

Po kliknięciu przycisku „Dodaj nowy limit” wyświetli się następująca strona:

Template:Uwaga

Dostępne są następujące opcje:

  • Nazwa limitu: Nazwa limitu, która będzie wyświetlana w tabeli limitów ankiety. Powinien opisywać kwotę, którą będzie reprezentować.
  • Limit przydziału: Maksymalna liczba wypełnionych ankiet, które zostaną zapisane w tabeli odpowiedzi i oznaczone jako „ukończone”. Zobacz sekcję wiki powyżej na temat jak działają limity, aby lepiej zrozumieć mechanizm stosowany przez LimeSurvey.
  • Akcja przydziału: Jeśli limit zostanie uruchomiony, nastąpi jedna z dwóch akcji:
    • Zakończ ankietę: Ta akcja natychmiast kończy i zamyka ankietę.
    • Pozwól użytkownikowi na modyfikację swoich ostatnich odpowiedzi przed zakończeniem ankiety: Przydatna akcja, gdy chcesz, aby uczestnicy mogli wybierać różne opcje. Można w ten sposób zmusić część z nich do wyboru innego rozwiązania lub opcji. Na przykład, gdy oferowane są zachęty, możesz zastosować limit dla każdej opcji, aby nie wszyscy wybrali tę samą zachętę.
  • Autoload URL: Informuje LimeSurvey o automatycznym przekierowaniu uczestnika na adres URL, gdy nastąpi akcja przydziału.
  • Wiadomość dotycząca limitu: Wpisz tekst, który ma być wyświetlany uczestnikom, jeśli zostanie uruchomiona akcja dotycząca limitu. Komunikat zostanie wyświetlony, jeśli opcja „Automatyczne ładowanie adresu URL” jest wyłączona.
  • URL: Adres URL wyświetlany uczestnikom ankiety po uruchomieniu akcji przydziału. Użytkownicy mogą być również automatycznie przekierowywani na ten adres URL, jeśli włączona jest opcja „Automatyczne ładowanie adresu URL”. W tej sekcji możesz użyć pól adresu URL.
  • Opis adresu URL: Można dodać krótki opis adresu URL, aby na przykład pokazać innym administratorom ankiety cel adresu URL.


Dodaj odpowiedź

Po utworzeniu limitu możesz rozpocząć dodawanie odpowiedzi. Aby dodać odpowiedzi, przejdź do panelu Limity ankiet. Zajrzyj do tabeli limitów ankiet i wybierz opcję „Dodaj odpowiedź” w polu limitu, do którego chcesz dodać odpowiednią odpowiedź.



Wyświetli się nowa strona z prośbą o wybranie pytania, do którego zostanie zastosowany limit.



Pamiętaj, że tylko niektóre typy pytań akceptują limity. Kliknij tutaj, aby ponownie wyświetlić listę obsługiwanych typów pytań.


Kliknij Następny. Wyświetlone zostaną odpowiedzi na pytanie wybrane krok wcześniej. Teraz musisz wybrać, do której odpowiedzi chcesz zastosować limit.



In this example, the "Male" answer will have the quota applied to it. Whenever participants choose this option, the quota system registers the answer. Once the quota limit is reached, the stored survey answers will be saved in the survey responses table, but it will be marked 'incomplete.

Quick CSV report

The quick CSV report function is used to export the survey quotas table in a comma-delimited CSV file. It includes the following fields:

  • Quota name: The name of the quotas;
  • Limit: If the quota is active, it represents the maximum number of survey responses that can be marked as complete in the survey responses table;
  • Completed: The number of survey answers marked as complete in the survey responses table. Please note that an answer is marked as incomplete if the quota is triggered.
  • Remaining: The number of answers that can still be collected in the survey responses table and marked as complete there.

Quota and tokens

When the response is not submitted

When tokens are used in a survey and a participant is screened out due to a quota, then the respective token entry from the survey responses table is marked with the letter "Q" in the completed column from the survey responses table. The token is invalidated in this way and the survey participant cannot restart the survey.

When response is submitted

With update responses with one token allowed : a participant can open an already submitted response.

After being submitted, when a response is being edited, quotas are not checked at all. Then a participant can update own response and set a value out of quota.

Examples

The following examples are used to better explain the role of quotas and their usage within the LimeSurvey environment. Before viewing the following examples, please take into account that:

  • Answers added in the same quota are summed up. For example, if answers A and B from the available responses of a survey question are added to quota Q1, the quota limit sums up the number of users who pick up A and B as their answers. Therefore, there is a high probability that the distribution of A and B answers will be uneven (dependent on the characteristics or preferences of your respondents).
  • Answers added in different quotas act as if there is a logical operator "AND" between them. Let's suppose that A is added to Q1 and B to Q2. If A is chosen and Q1 is reached, then respondents won't get their answers marked complete in the survey responses table. However, the survey participants that choose B are still allowed to continue as long as Q2 is not reached. Once it is reached, participants who further choose A or B as answers to that specific question will have their answers marked incomplete in the survey responses table.



Adding more answers to different quotas

Let's assume that you are doing a survey about LimeSurvey and you would like to receive feedback from your participants. You would like to receive 1000 answers from students (PhD student, graduate, undergraduate) and another 1000 from non-students (unemployed persons, full/part-time working persons or other). In order to do this, create two quotas: Students quota and Non-students quota.



Now, start adding answers to each quota box following the steps described above in the wiki section. The quota boxes should look like this:



By using this method, you limit the number of responses you receive from the two defined groups: students and non-student groups. Now, activate the survey and start testing the quotas. If you first reach 1000 answers from the non-students group, the next answers you receive from this category will be marked as 'incomplete in the survey responses table. Only answers that come from the students group will still be accepted. Once it also reaches 1000, no more answers will be registered as complete in the survey responses table.


However, the survey can still be accessed by the participants! Set an expiry date (e.g. yesterday) once you see that the quota limit has been reached.


Adding a URL link

To add a URL link to a quota, please continue reading the URL fields wiki section.

Using of equation question for quota in other question type

You can use Equation Question to set a value to supported question types and assignment operator.


The 2 question can be hidden, quota is checked if all question are hidden or when one question is in submitted page.

For example , to set a quota to a text question (user write ok or not) on a Y/N question: {QuotaQuestion=if(strtolower(Q00.NAOK) == 'ok', 'Y', 'N')


You can import and activate this sample survey File:Limesurvey survey quotaEquationAndOptOut.zip (remember to unzip the file and activate the survey).

Limiting max number of responses in survey using a hidden question

Like using an equation to set a value to an answer, quota for default values are checked if a question is hidden. This allows you to set a maximum number of response in a specific survey. You put a quota on the default answer in a hidden question and put this question in a simple group.

You can import and activate this sample survey File:Quota by default value sample survey.zip (remember to unzip the file and activate the survey).