Actions

Installation security hints/sl: Difference between revisions

From LimeSurvey Manual

No edit summary
No edit summary
Line 50: Line 50:
<code>$ chmod -R o-r-w-x limesurvey/</code>
<code>$ chmod -R o-r-w-x limesurvey/</code>


<div class="mw-translate-fuzzy">
<code>$ chmod -R -w limesurvey/</code>
$ chmod -R -w limesurvey/
</div>


<div class="mw-translate-fuzzy">
<div class="mw-translate-fuzzy">

Revision as of 10:04, 13 December 2023

Splošno

LimeSurvey se zanaša na lastno varnost, ki je privzeto aktivirana. Avtorji te programske opreme ne prevzemajo nobene odgovornosti in ne dajejo nikakršnih trditev v zvezi z ustreznostjo ali stopnjo varnosti te programske opreme. Vendar varnostna vprašanja jemljemo zelo resno in se hitro odzovemo. Zato, če poznate kakršne koli varnostne težave znotraj LimeSurvey, nam to sporočite tako, da nam pošljete e-pošto na info@limesurvey.org ali odprete poročilo o napaki v našem [http:// bugs.limesurvey.org bug tracker] (prosimo, označite kot zasebno).

Omejitev spletnega strežnika

Če uporabljate apache, LimeSurvey vključi drugo datoteko htaccess za omejitev. preverite, ali ste dovolj vključili htaccess z AllowOverride .

Z drugim spletnim strežnikom ali če želite uporabiti AllowOverride None : morate

  • (možnost) onemogoči dostop do vseh datotek v aplikacijah, zaščitenih, ogrodjih in temah/*/views
  • onemogoči dostop do datotek, ki jih naloži uporabnik /upload/surveys/.*/fu_[a-z0-9]
  • (možnost) onemogoči dostop do izvedljive datoteke v imeniku za nalaganje

Vzorec za nginx najdete na Splošna pogosta vprašanja

Pravice na Linux-ovih datotekah

Če uporabljate strežnik Linux, je za zaščito vaše namestitve LimeSurey potrebna ustrezna nastavitev dovoljenj za datoteke.

Osnovna dejstva o pravicah na Linux/*nix datotekah

Linux/*nix operacijski sistem je večuporabniški. To pomeni da poleg vašega osebnega računa lahko na sistemu obstajajo še drugi uporabniški računi in je potrebno paziti, kakšne pravice dajate ostalim uporabnikom.

Datoteka:help.png Namig: nastavitev dovoljenj za datoteke je še posebej pomembna za zaščito konfiguracijskih datotek, ki vsebujejo kritične podatke, kot so gesla.

Upoštevajte, da bo 'root' računu vedno odobreno dovoljenje za dostop do vaših datotek (ne glede na to, katera dovoljenja za datoteke ste nastavili), saj je superskrbniški uporabnik.

Tudi spletni strežnik (ki poganja LimeSurvey) deluje pod dano identiteto (uporabnik). V Linuxu je to običajno 'www', 'www-data' (v Debian/Ubuntu), 'apache' ali 'nobody' uporabnik. Vendar nekatera podjetja za gostovanje uporabljajo sisteme (kot je suexec), ki omogočajo izvajanje skriptov LimeSurvey z vašim osebnim uporabnikom. Seveda mora imeti uporabnik spletnega strežnika pravico do branja datotek LimeSurvey. Vendar pa mora uporabnik spletnega strežnika omogočati zapisovanje le v majhno podmnožico podimenikov LimeSurvey.

Datoteka:help.png 'Namig: zelo dragoceno je preklic dovoljenja za pisanje za uporabnika spletnega strežnika v te podimenike LimeSurvey, ki tega ne potrebujejo. Dejansko, tudi če se odkrije ranljivost LimeSurvey, bodo glavne datoteke še vedno zaščitene pred nedovoljenimi spremembami zahvaljujoč dovoljenjem datotečnega sistema.

Nastavljanje pravic nad datotekami na Linux-sistemu v lastnem upravljanju

Če upravljate svoj spletni strežnik in konfiguracijo operacijskega sistema (ste lastnik fizičnega strežnika ali najemate virtualni strežnik, do katerega imate korenski dostop), lahko upoštevate naslednja priporočila spodaj.

Najprej lahko nastavite lastnika in skupino svojih datotek LimeSurvey, tako da bo olajšana nastavitev dovoljenj za datoteke. Možna strategija je, da lastnika datotek LimeSurvey nastavite na svoje osebno uporabniško ime, skupino datotek LimeSurvey pa na skupino spletnega strežnika. Običajno ta skupina spletnih strežnikov vsebuje samo račun spletnega strežnika (in morda še en račun spletnega skrbnika). Na primer, če je vaše uporabniško ime 'myaccount' in je uporabnik spletnega strežnika 'apache' v skupini 'apache', potem lahko iz lupinskega dostopa uporabite naslednji ukaz: $ chown -R myaccount:apache limesurvey/ . Nato nastavite dovoljenja za datoteke in podimenike.

Za pravilno delovanje skripta je potreben dostop za pisanje v nekatere imenike:

  • Imenik /limesurvey/application/config zahteva Read & Write za shranjevanje konfiguracijskih nastavitev aplikacije
  • Imenik /limesurvey/ Imenik tmp in njegovi podimeniki se uporabljajo za uvoz/nalaganje in morajo biti za vaš spletni strežnik nastavljeni na »Branje in pisanje«
  • Imenik za nalaganje in vsi njegovi podimeniki morajo imeti tudi nastavljeno »Branje & Write dovoljenja, da omogočite nalaganje slik in medijskih datotek
  • Vse druge imenike in datoteke lahko nastavite na Samo za branje
Datoteka:help.png Namig: ob predpostavki, da ste upoštevali zgornja priporočila za lastnika/skupino, lahko te nastavitve uporabite z naslednjimi ukazi:

$ chmod -R o-r-w-x limesurvey/

$ chmod -R -w limesurvey/

$ chmod -R 770 limesurvey/tmp

$ chmod -R 770 limesurvey/tmp

$ chmod -R 770 limesurvey/upload

Nastavljanje pravic nad datotekami na gostujočem spletnem strežniku

Posredovanje običajnega postopka za zaščito spletne aplikacije v gostujočih okoljih je težavno, saj se okolja za gostovanja med seboj razlikujejo na več načinov.

Podobno kot v primeru strežnika v lastnem upravljanju je potrebna za pravilno delovanje zagonskih datotek (skript) pravica pisanja nad nekaterimi mapami:

  • "/limesurvey/tmp" mapi in njenih podmapah, ki se uporabljajo za uvažanje/nalaganje in morajo biti nastavljene na branje in pisanje na vašem spletnem strežniku.
  • mapa upload/ in vse njene podmape prav tako potrebujejo pravico branja in pisanja na vašem spletnem strežniku, če želite omogočiti nalaganje slikam in medijskim datotekam.
  • vse ostale mape in datoteke so lahko nastavljeno na pravico samo za branje
Hint:
  • v odvisnosti od nastavitev vašega spletnega strežnika boste morali spremeniti pravico nad zapisljivimi mapami z ukazom chmode na 755 ali 777, da bodo postale zapisljive za spletni strežnik. Najprej poskušajte z 755 in če to ne bo delovalo 'povišajte' na 777.
  • prav tako lahko poskušate odstraniti pravico branja nad datoteko config.php za ostale uporabnike z nastavitvijo pravice na 750 in če ne bo delovalo 'povišajte' na 755.

Pravice nad datotekami v okolju Windows

Če uporabljate windows strežnik si morate zagotoviti, da skrbniške mape dovoljujejo lastniku procesov spletnega strežnika pisanje v datoteke v tem imeniku, sicer pa lahko imajo vse druge datoteke nastavljeno pravico samo za branje in izvajanje.

Ostale varnostne zadeve

V nadaljevanju so le priporočila. Na splošno je LimeSurvey zelo varen tudi brez teh dodatnih ukrepov. Če zbirate zelo občutljive podatke, lahko ti manjši dodatni varnostni ukrepi precej pomagajo:

SSL usage

We generally recommend the usage of SSL for sensitive survey data. You usually enable SSL by configuring your web server correctly and using a SSQL certificate. If you have enabled SSL, you should enforce SSL all the time from the global settings of LimeSurvey. Additionally, you could only set to use 'secure' cookies by editing the respective option in config.php.

Datoteka /application/config/config.php vsebuje uporabniško ime in geslo za podatkovno zbirko na vašem strežniku. To predstavlja določena varnostna vprašanja še posebej, če uporabljate vpis, ki ima precej visok nivo skrbniškega dostopa do vaše podatkovne baze. V primeru, da se vračajo na vsebino te PHP datoteke nekatere napake v uporabnikov brskalnik, bi lahko bile ogrožene vaše geslo podatkovne baze in druge podrobnosti (sicer je to zelo malo verjeten scenarij). Najboljši način zmanjšanja tega tveganja je nastavitev predvidenih vpisov, ki imajo določene pravice samo za vašo limesurvey-evo podatkovno zbirko.

  You must update application/config/config.php only after the first installation is done and it works.


The /application/config/config.php file contains a user name and password for your database server. This poses certain security issues, particularly if you are using a login that has high level administrative access to your database. In the event of some error returning the content of this PHP file to a user's browser, your database password and other details could be compromised (however, this is a very unlikely scenario). The best way to minimize risk is to set up a specific login that has specific rights only to your LimeSurvey database.

Drugi način za zavarovanje teh informacij je lahko prestavitev določenih podatkoviz datoteke /application/config/config.php file v mapo, ki ni v spletnem imeniku. Za Apache uporabnike je ta imenik znotraj mape htdocs (oziroma public_html ali www). Tako boste uporabljali datoteko config.php, vendar boste imeli v njej eno vrstico, ki vključuje datoteko z dejanskimi informacijami o nastavitvah (primer: <?php return include("/home/hostfolder/safedata/configreal.php"); ?>). Iz datoteke /application/config/config.php odstranite vse aktualne informacije o nastavitvah in jih prilepite v drugo datoteko (configreal.php), ki je vključena v datoteki /application/config/config.php. Ta datoteka se mora nahajati izven spletnega imenika. V tem primeru datoteka /application/config/config.php ne bo vsebovala gesla podatkovne zbirke itd., pač pa samo ime datoteke, ki vsebuje informacije o podatkovni zbirki. S tem se izognete spremembam vseh drugih datotek vključenih v datoteki /application/config/config.php, glede na to da so še vedno vključene in bodo vsebovale realne informacije o nastavitvah. Boste pa morali urediti datoteko configreal.php in spremeniti naslednje parametre

This avoids having to change all the other files that include /application/config/config.php, since config.php 're-directs them' towards the configuration file that is located in a non-web directory which includes all the real configuration information. However, you will need to edit configreal.php and change the follow parameters to use absolute directory paths to work properly:

</div>

'basePath' => dirname(dirname('''FILE''')),
'runtimePath' => dirname(dirname(dirname('''FILE'''))).DIRECTORY_SEPARATOR.'tmp'.DIRECTORY_SEPARATOR.'runtime',
[...]

'urlManager' => array(
   [...]
   'rules' => require('routes.php'),
   [...]
);

da lahko uporabite absolutno pot do imenika, ki bo pravilno delovala. Primer:

'basePath' => '/var/www/htdocs/limesurvey',
'runtimePath' => '/var/www/htdocs/limesurvey/tmp/runtime',
[...]

'urlManager' => array(
   [...]
   'rules' => require('/var/www/htdocs/limesurvey/config/routes.php'),
   [...]
);

Prav tako ne uporabljajte "admin" uporabnika za privzetega uporabnika. Pojdite v vašo MySQL podatkovno zbirko (ali drugo, če ste namestili LimeSurvey na drugi podatkovni zbirki) in zamenjajte privzeto uporabniško ime "admin" na karkoli drugega, ki vam ustreza (na primer "admin_xyz"). Tako bo veliko težje uganiti novo skrbniško uporabniško ime. Vedite da je to eden od dveh podatkov, ki ju vsiljivci potrebujejo za pridobitev dostopa. Drugi podatke je skrbniško geslo, zato ga izberite zelo pazljivo.


Content Security Policy (CSP)

DISCLAIMER - The CSP provided here is an example only and is not meant to used verbatim. It is meant as a starting point and you MUST adapt it to your needs and test it thoroughly.

<IfModule mod_headers.c>
        Header always set Content-Security-Policy "default-src 'self'; script-src 'self' 'unsafe-inline' 'unsafe-eval'; style-src 'self' 'unsafe-inline'; base-uri 'none'; form-action 'self'; frame-ancestors 'self'; upgrade-insecure-requests" "expr=%{CONTENT_TYPE} =~ m#text\/(html|javascript)|application\/pdf|xml#i"
</IfModule>