Actions

Instalacja

From LimeSurvey Manual

Spis treści:

1. Upewnij się, że posiadasz odpowiednie środowisko pracy dla LimeSurvey

Sprawdź ustawienia swojego serwera pod kątem następujących wymagań::

Wymagania:

 • Około 40 megabajtów miejsca na dysku dla skryptów
 • język PHP w wersji 4.3.2 lub nowszej albo PHP w wersji 5.x lub nowszej z zainstalowanymi rozszerzeniami:

Opcjonalnie zainstalowane rozszerzenia PHP:

 • gd (dla zabezpieczeń CAPCHA w formularzach) zobacz PHP GD Documentation
 • ldap(wykorzystywana do importu tokenów przy użyciu LDAP) zobacz PHP LDAP Documentation
 • iconv (tylko dla PHP 4 - niezbędne przy eksporcie do Excel-a)

W ogromnej większości przypadków Twój dostawca hostingu jest w stanie zapewnić Ci takie ustawienia.

2. Pobierz pakiet LimeSurvey

Pobierz najnowszą wersję LimeSurvey w preferowanym formacie (zip, 7-zip, tar.gz lub tzr.bz2) i zapisz go na swoim dysku. Paczka zajmuje ok 15 MB.

3. Rozpakuj pakiet LimeSurvey

Rozpakuj uprzednio zapisane archiwum. Upewnij się, że rozpakowane archiwum zachowało oryginalną struktura katalogów i plików (ustawienie domyślne większości archiwizatorów).

4. Zbierz informacje o swoim serwerze

Potrzebujesz poniższych informacji aby poprawnie zainstalować skrypt LimeSurvey na swoim serwerze.

 • Adres URL swojej strony, na której ma działać LimeSurvey (np.: 'http://www.twoja.strona.pl/limesurvey');
 • Adres dostępu do serwera obsługującego bazę danych (np: 'localhost' lub 'mysql.twój-provider.pl');
  • Jeśli baza danych wymaga dostępu na niestandardowym porcie, dowiedz sę jaki to port;
 • Nazwę użytkownika oraz jego hasło dostępu do serwera bazy danych'

5. Skonfiguruj skrypt LimeSurvey

Wyedytuj plik config.php znajdujący się w katalogu do którego zostało rozpakowane LimeSurvey wykorzystując dowolny edytor tekstowy (np.: Notatnik). Wprowadź do niego następujące dane:

5.1 Ustawienia podstawowe (wymagane)

 • $databasetype: Typ wykorzystywanej bazy danych. Obecnie przetestowane to: "mysql" dla MySQL, "odbc_mssql" dla Microsoft SQL, "postgres" dla Postgres SQL.
 • $databaselocation: Adres dostępu do serwera obsługującego bazę. Typowo jest to "localhost".
 • $databasename: Nazwa bazy danych, która będzie obsługiwać skrypt LimeSurvey. Jeśli posiadasz prawa do tworzenia baz danych za pomocą skryptów może wpisać dowolną nazwę. W przeciwnym przypadku należy wprowadzić nazwę istniejącej bazy danych. Jeśli wykorzystujesz już istniejącą bazę danych, sprawdź czy nie zawiera ona tabel wykorzystywanych przez wcześniejszą instalację skryptu LimeSurvey.
 • $databaseuser: Nazwa użytkownika serwera bazy danych.
 • $databasepass: Hasło dostępu do serwera bazy danych.
 • $dbprefix: Możesz pozostawić to pole pustym (np.:  $dbprefix="";) jeśli baza danych wykorzystywana będzie tylko do obsługi LimeSurvey. Jeśli chcesz współdzielić bazę danych z innymi skryptami, dodaj prefiks np.: "lime_".
 • $databaseport: Jeśli Twój hostingodawca świadczy dostęp do bazy danych na niestandardowym porcie (innym niż "3306" dla MySQL lub "5432" dla Postgre SQL), podaj jego numer w tej opcji.
 • $rooturl: Adres URL Twojej strony internetowej ze skryptem LimeSurvey. Domyślne ustawienie automatycznie wykryje nazwę domeny, dlatego typowo nie trzeba będzie tu nic zmieniać. Jeśli ustawienie domyślne nie działa, sprawdź katalog główny skryptu i wpisz go po znaku "/" np.: "http://{$_SERVER['SERVER_NAME']}/limesurvey". Jeśli w dalszym ciągu ustawienie nie działa możesz spróbować wprowadzić ręcznie pełną nazwę serwera/domeny np.: "http://www.twoja.strona.pl/limesurvey".
 • $rootdir: Fizyczny adres dostępu do skryptu na serwerze. ustawienie domyślne "dirname(!!!FILE!!!);" spróbuje automatycznie wykryć ścieżkę dostępu. W przypadku gdyby nie zadziałało, wprowadź ścieżkę ręcznie np.: "/home/użytkownik/public_html/limesurvey".)
 • $sitename: Nazwa serwisu LmeSurvey, jaka będzie się wyświetlać w pasku tytułu przeglądarki WWW.
 • $siteadminemail: Adres administratora serwisu. Adres ten będzie pojawiał się np. w stopkach listów wysyłanych przez LimeSurvey.
 • $siteadminbounce: Adres, na który odsyłane będą odrzucone wiadomości.
 • $siteadminname: Nazwa administratora serwisu LimeSurvey. Podaj tutaj np. swoje imię i nazwisko lub nazwę firmy.
 • $defaultlang: Domyślny język interfejsu LimeSurvey. Jeśli czytasz to wiki, to prawdopodobnie będzie to 'pl' (:biggrin:)
 • $defaultuser: Login administratora, którego konto utworzone zostanie przez skrypt instalacyjny.
 • $defaultpass: Hasło administratora, którego konto utworzone zostanie przez skrypt instalacyjny.

5.2 Ustawienia dodatkowe (opcjonalne)

Poza wymienionymi w poprzednim punkcie, LimeSurvey udostępnia bardzo dużo innych opcji konfiguracyjnych, których zdefiniowanie nie jest jednak konieczne do zainstalowania i uruchomienia LimeSurvey.

Możesz się z nimi zapoznać tutaj (strona w języku angielskim).

6. Umieść pliki na serwerze.

Połącz się ze swoim serwerem www, np. poprzez ftp i utwórz na nim odpowiedni katalog (np. 'limesurvey' - w przykładach w dalszej części założymy właśnie taką nazwę). Skopiuj do tego katalogu pliki oraz katalogi LimeSurvey nie zmieniając ich struktury.

7. Ustaw prawa dostępu.

Dla zapewnienia poprawnego działania LimeSurvey upewnij się, że użytkownik, na którego prawach wykonywane są skrypty ma prawa odczytu zapisu do katalogów: "tmp", "upload" oraz "templates" w katalogu, w którym umieściłeś LimeSurvey.

 • jeśli skrypty wykonywane są na prawach właściciela skryptu, właściwymi prawami dostępu do powyższych katalogów będzie, w zapisie Unix-owym, 755 (wszystkie prawa dla właściciela, grupa i pozostali tylko odczyt i wykonanie);
 • jeśli skrypty wykonywane są na prawach serwera WWW, właściwymi prawami dostępu do powyższych katalogów będzie, w zapisie Unix-owym, 777 (wszyscy mają prawo do odczytu, zapisu i wykonania);
 • jeśli nie wiesz, na jakich prawach wykonywane są skrypty na Twoim serwerze, spróbuj najpierw pierwszego z powyższych ustawień, a dopiero, jeśli ono nie zadziała, drugiego.

Pozostałym plikom wystarczą prawa do odczytu (Unix-owe 644), a katalogom do odczytu i wykonywania (Unix-owe 755).

8. Uruchom skrypt instalacyjny

Przejdź na stronę "http://twoja.domena.com/limesurvey/admin/install/index.php". Jeśli wszystko zostało skonfigurowane poprawnie skrypt instalacyjny zapyta Cię o pozwolenie na utworzenie bazy danych i/lub odpowiednich tabel. W niektórych przypadkach, gdy serwery bazodanowe nie pozwalają tworzyć nowych baz poprzez skrypty, będziesz musiał samemu lub za pośrednictwem administratora stworzyć bazę danych, a następnie ponownie wykonać skrypt instalacyjny. Gdy ujrzysz komunikat informujący o poprawnie przeprowadzonej instalacji zmień nazwę lub skasuj katalog instalacyjny ("install").

Jeśli zamiast prośby o pozwolenie na utworzenie bazy danych wyświetli sie pusta strona lub zostaniesz zalany komunikatami o błędach, dopisz w pliku "config.php" opcję "$translationmode = 1;".

9. Zaloguj się jako administrator

Wejdź pod adres "http://twoja.domena.com/limesurvey/admin/admin.php" i zaloguj się używając loginu i hasła, jakie zdefiniowałeś uprzednio w pliku "config.php" (domyślnie login "admin" i hasło "password").

Jeśli nie zmieniłeś domyślnych danych w trakcie instalacji zrób to teraz, aby nikt niepowołany nie mógł zalogować się do panelu administracyjnego.

9. Co jeśli wystąpią problemy...

Autorzy skryptów dołożyli wszelkich starań aby skrypty LimeSurvey działały poprawnie i zgodnie z instrukcjami. Nie można jednak w 100% wykluczyć błędów. Jeśli przytrafi Ci się taka sytuacja i jesteś pewien, że wszystkie ustawienia są poprawne w pierwszej kolejności sprawdź dział często zadawanych pytań nt. instalacji - Instalacja FAQ.

Jeśli nie znajdziesz tam rozwiązania swojego problemu dokładnie opisz go włączając w to komunikaty błędów i prześlij te informacje autorom skryptu za pomocą  forum LimeSurvey na limesurvey.org lub sieci IRC (przyłącz się do IRC LimeSurvey):

irc://irc.freenode.net/limesurvey